Ako vybrať upratovaciu dezinfekciu?

Dezinfekcia sa delí na dva základné typy. Na silnejšiu upratovaciu dezinfekcia určenú na čistenie predmetov, povrchov a ostatných neživých predmetov a na dezinfekciu vhodnú k očiste živých tkanív - antiseptiká. Prípravky na dezinfekciu kože a slizníc likvidujú choroboplodné zárodky (napr. baktérie a vírusy). Používajú sa najčastejšie na čistenie rúk, ošetrenie pokožky pred chirurgickým výkonom alebo na dezinfekciu povrchových rán.

Dezinfekcia sa delí na dva základné typy. Na silnejšiu upratovaciu dezinfekcia určenú na čistenie predmetov, povrchov a ostatných neživých predmetov a na dezinfekciu vhodnú k očiste živých tkanív - antiseptiká. Prípravky na dezinfekciu kože a slizníc likvidujú choroboplodné zárodky (napr. baktérie a vírusy). Používajú sa najčastejšie na čistenie rúk, ošetrenie pokožky pred chirurgickým výkonom alebo na dezinfekciu povrchových rán.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Použitie

Dezinfekciu vyberajte podľa toho, proti čomu a na čo ju chcete používať. Nie každý prípravok odstráni všetky patogény a hodí sa pre každý povrch. Jednoducho povedané, dezinfekcia na ruky vám nepomôže pri dezinfekcii podlahy a iných povrchov. Rovnako tak prostriedok určený na dezinfekciu neživých povrchov nikdy nepoužívajte ako dezinfekčný gél na ruky alebo iné časti tela.

Prípravky sa líšia aj podľa miesta, kde sa budú používať. Všeobecne platí, že dezinfekcie určené k očiste zdravotníckych zariadení a laboratórií sú koncentrovanejšie ako tie na domáce použitie a pre zvýšenie účinku sa často kombinujú aj s fyzikálnymi metódami, ako je napr. UV ožarovanie. Čím väčší výskyt patogénov sa v daných priestoroch predpokladá, tým silnejšia a viacstupňová dezinfekcia by mala prebehnúť.

Dezinfekcia používaná v prostredí, kde sa pohybujú deti a zvieratá, nesmie byť toxická, žieravá ani dráždivá pre kožu a sliznice. Tieto prípravky sa po použití rýchlo rozpadajú na neškodné látky. Ideálne sú univerzálne prípravky, ktoré možno použiť na rôzne typy povrchov a materiálov.

Na podlahách a povrchoch sa patogény často uchytávajú a môžu tu prežiť v rádoch niekoľkých hodín, dní až týždňov. Záleží na konkrétnom druhu a okolitých podmienkach a preto by sa mali pravidelne čistiť pomocou upratovacej dezinfekcie. Tieto prípravky sú väčšinou vysoko účinné, ale zároveň môžu dráždiť kožu, sliznicu aj dýchacie cesty. Nesmie sa zamieňať s dezinfekčnými prípravkami určenými na použitie na pokožke. Pri dezinfekcii v stravovacích zariadeniach sa zneškodňujú choroboplodné zárodky vo všetkých fázach technologického spracovania potravín. Najdôležitejšia je dezinfekcia na dekontamináciu, umývanie a dezinfekciu nádob a nástrojov. Dezinfekčné prípravky na sanitárne zariadenia patria medzi tie najsilnejšie a slúžia na odstraňovanie patogénov z toaliet a kúpeľní. Poradia si väčšinou aj s odolnými usadeninami a vodným kameňom, v ktorom sa patogény ukrývajú. Dezinfekcia vody zneškodňuje choroboplodné zárodky prežívajúce vo vode. Prípravky sa delia na tie, ktoré sa používajú na čistenie nádrží a plaveckých bazénov a na dezinfekciu pitnej vody určenej na konzumáciu. Tieto prípravky nikdy nezamieňajte. Na trhu sú k dispozícii aj prípravky na dezinfekciu vzduchu. Predávajú sa v spreji a slúžia na rozprášenie v uzavretých miestnostiach. Používajú sa v ordináciách a v nemocniciach, kde sa pohybujú infekční pacienti. Na dezinfekciu oblečenia a textílií sa používajú bielidlá, ktoré počas prania ničia plesne, baktérie a roztoče. Nevýhodou je, že bielizeň bieli, a preto nie sú vhodné na pravidelné pranie farebného a tmavého prádla. Chemická dezinfekcia nástrojov, prístrojov a pomôcok sa vykonáva naložením nástroja do prípravku alebo postrekom. Predávajú sa väčšinou vo forme dezinfekčného koncentrátu, ktorý sa musí pred použitím zriediť. Alternatívou chemického čistenia je čistenie fyzikálne (teplota, UV žiarenie). V ordináciách a laboratóriách možno použiť intenzívne krátkovlnné ultrafialové žiarenie.

Účinnosť dezinfekcie

Výrobcovia v príbalovom letáku alebo na obale uvádzajú, proti čomu daná dezinfekcia účinkuje. Jednotlivé prípravky sa môžu líšiť spektrom patogénov, ktoré zlikvidujú. Nie každá látka alebo kombinácia zaberá na všetky. Podľa spektra účinnosti sa prípravky delia na antibakteriálne - baktericídne (proti baktériám), antivírusové - virucidné (proti vírusom), antifungiálne - fungicídne (proti hubám), levurocidné (proti kvasinkám).

Niektoré organizmy sú odolnejšie ako iné a môžu na povrchu zostať aj po použití bežnej dezinfekcie. Ak si prípravok poradí aj s niektorým z extra odolných patogénov, nájdete zmienku na obale.

Stupnica pH

Kyslosť a zásaditosť prostriedkov určených k upratovaniu, teda obsah pH, je určujúci pre stupeň ich agresivity. Máme pritom na mysli účinnosť voči znečisteniu samotnému, čistenému povrchu, zdraviu a tiež životnému prostrediu.

  • Medzi povrchy citlivé na kyseliny radíme napr. mramor, smalt, gumu, chrómované povrchy a pozinkovaný plech.

  • Naopak na zásady reaguje citlivo bavlnený a hodvábny koberec, linoleum alebo hliník.

Veľkosť balenia

Na trhu nájdete malé balenia s objemom pod 0,7 l aj veľké balenia väčšie ako 5 l, vhodná na doplňovanie menších nádob. Väčšie balenia sú samozrejme ekonomickejšie a vyjdú vás finančne výhodnejšie než tie malé. Za predpokladu, že majú rovnakú koncentráciu. Niektoré dezinfekcie sa predávajú vo forme koncentrovaného roztoku a dajú sa použiť až po zriedení. Malá fľaša môže vystačiť oveľa dlhšie ako tá veľká. Túto informáciu nájdete v popise produktu.

Skúsenosť

Kvalitu čistiacich prostriedkov je dobré vždy vyskúšať na malej vzorke čisteného materiálu a následne staviť na dobrú skúsenosť. Skrátka používať len tie prostriedky, ktoré sme si už preverili. Na našich stránkach nájdete stovky užívateľských recenzií, ktoré vám s výberom pomôžu.

Ochrana domácnosti proti vírusom

Primárnou cestou prenosu vírusov je inhalácia aerosólov (kvapôčok), ktoré sa od infikovaného šíria rozprávaním, kašľaním alebo kýchaním. Tieto aerosóly môžu pristáť na povrchoch okolo neho a prenos vírusu tak nastáva dotykom kontaminovaného povrchu a následným kontaktom so sliznicou úst, nosa alebo očí.

Ako dlho sú povrchy infekčné?

To záleží vždy na konkrétnom povrchu a konkrétnom víruse. Vírus chrípky vydržia na hladkom povrchu z plastu alebo kovu až 48 hodín. Na oblečení a papierových vreckovkách potom cca 12 hodín.

Nový koronavírus SARS-CoV-2 (Covid-19) prežije vo vzduchu vo forme aerosólu cca 3 hodiny. Na plastoch bol v malom množstve detekovaný po 72 hodinách, na nerezovej oceli po 48 hodinách. Na kartóne nebol žiadny vírus detekovaný po 24 hodinách a na medi po 4 hodinách.

Zásady upratovania

Aby bolo upratovanie účinné, je potrebné dodržať niekoľko zásad.

  • Vždy sa riaďte informáciami uvedenými na etikete.

  • Pre rôzne povrchy a oblasti používajte rôzne náčinie. Napr. neutierajte kľučky rovnakou utierkou ako toalety.

  • Nezabúdajte dezinfikovať aj malé predmety, ako sú kľúče alebo mobil. Pri čistení elektronických zariadení je však potrebné postupovať veľmi opatrne.

Postup upratovania

  • Povrch zbavíme najprv nasucho hrubých nečistôt ako sú omrvinky, prach a pod.

  • Potom ho utrieme bežným prípravkom (napr. na báze alkoholu) a tým odstránime ohmaty alebo škvrny. Ak použijeme prostriedok na báze alkoholu, nie je potrebné povrch znovu utierať.

  • Nakoniec povrch zotrieme utierkou alebo mopom namočeným v dezinfekčnom roztoku s virucídnym účinkom. Povrchy nie je potrebné príliš máčať. Povrch necháme uschnúť a v medzičase naň nevstupujeme ani nesiahame.

Zásady skladovania

Potenciálne nebezpečné dezinfekčné prípravky skladujte v originálnych fľašiach, ak to nie je možné a prelievate ich, nepoužívajte k tomu obaly od jedla a nápojov a dobre ich označte, aby nedošlo k zámene. Prípravky uložte do uzamykateľnej skrinky či miestnosti, aby sa k nim nedostali deti alebo domáce zvieratá.

Ďalšie ochranné pomôcky

Účinnou ochranou pred nebezpečnými mikroorganizmy sú tiež pomôcky ochrany dýchacích ciest, ako sú rúška, respirátory alebo masky a polomasky.